Mide Ağrısı

Mide Ağrısı

Mide Ağrısı Neden Olur ?

Hiç kimsenin yabancısı olmadığı sık karşılaşılan şikâyetlerden biri olan mide ağrıları, kısa süreli ama bir o kadar da kuvvetli veya hafif ancak dinmeyen ağrılar şeklinde olabilir. Ağrılar vücudumuzun herhangi bir yerindeki normal işleyişin bozulduğunun, bir terslik olduğunun habercileridir. Aynı altın bulmuş detektörler gibi herhangi bir yerimizde bir sorun olduğunda ağrılar baş gösterir. Biz de zaten bu sayede vücudumuz o bölgesinde bir sorun olduğunu anlarız. Mide ağrılarının belirgin iki temel nedeni vardır: Yenilen bir yemeğin dokunması ( Zehirlenme ) ve yenilen bir yemeğin gaz sıkışmasına sebep olması. Bazen de ağrının nedeni hakkında, doktorlar bir fikir sahibi olmayabilirler. Çünkü karın bölgesinde çok sayıda organ bulunmakla birlikte buradaki her ağrı da mideden kaynaklanmayabilir.

Sindirimden sorumlu başlıca organ olan mide karnın sol üst tarafında yer alır. Mide ağrısı çekmek istemiyorsanız yapmanız gereken basit iki şey var aslında. Birincisi stresten uzak durun. İkincisi düzenli yemek yiyin. (Yemek yemeden durmayın.) Sadece bunları yaparak kesin bir çözüme ulaşmak gerçekçi olmayacaktır. Mide ağrılarının genel nedenlerine bir göz atarak, sorunun kaynağına inilmeli ve daha kesin çözümler üretilmelidir. Şu da belirtilmelidir ki, çok şiddetli ağrılar asla ihmal edilmemeli ve bir doktora veya sağlık kuruluşuna gidilmelidir. Ciddi ağrılar acil müdahale gerektiren durumların habercileridir.

Mide Ağrısının Sebepleri

Fazla ya da Hızlı Yemek Yemek: Çok hızlı bir şekilde yemek yediğinizde veya yemeği gereğinden fazla kaçırdığınızda sinirim sistemi zorlanır ve bunun doğal bir sonucu olarak mide ağrısı baş gösterir. Bu tip ağrıları dindirmek için yapabilecekleriniz:
• Porsiyonlarınızı küçültebilirsiniz.
• Daha yavaş yiyebilirsiniz.
• Yemeklerden sonra hazım için yürüyüşlere çıkabilirsiniz.
mide ağrısı
Enfeksiyon: Vücudumuza giren zararlı bakteri veya virüsler sindirim sistemine geldiklerinde vücut bunlardan kurtulmak ister ve harekete geçer. Kusma veya ishal şeklinde bu bakteri ve virüsler vücuttan uzaklaştırılır.
Bakteriyel enfeksiyonlar: Bakteri kaynaklı enfeksiyonlar genelde gıda zehirlenmesi sebebiyle görülür. Ancak bakterilerin neden olduğu çeşitli durumlar da karın ağrısına yol açabilir. Bunlardan bazıları: Boğaz enfeksiyonu, idrar yolu enfeksiyonu, zatürree
Virüsler: Mide gribi denen bir tür enfeksiyona neden olurlar virüsler. Yemekten sonra mide ağrısı, bulantı, kusma gibi belirtiler ortaya çıkar. Virüsler insandan insana kolayca bulaşabilirler aynı bakterilerde olduğu gibi. Ancak bunun önlenmesi de kolay. Başkalarının havlusunu, çatal kaşığını, bardağını kullanmayarak ve ellerinizi sık sık yıkayarak virüslerden korunabilirsiniz.
Kabızlık: Beslenmelerinde yeterince sıvı veya lif bulunmayan kişilerde kabızlık sık görülen bir rahatsızlıktır. Kabızlık ise karın ağrısına neden olur.
Tahriş ve İltihap: Mide ağrısına neden olan bir başka sebep de iç organlardaki şişme ve tahriş gibi sorunlardır. Apandisit, ülser, irritabl bağırsak sendromu ve iltihaplı bağırsak sendromu gibi tıbbi durumlar sık sık mide ve karın ağrılarına yol açmaktadır.
Gıda İntoleransı : Yemeği fazla kaçırmak ve hazım sorunu mide ağılarına yol açabilir ancak bazı gıdalara karşı sindirim sistemi hassas olabilmektedir. Gıda intoleransı ismi verilen durum vücudun bazı gıdaları sindirememesidir. Sözgelimi laktoz intoleransı olan birisi süt veya süt ürünlerini tükettiğinde mide ağrıları oluşabilir. Çölyak hastalığı veya fıstık alerjisi de birer gıda intoleransı olarak ele alınabilir. Özellikle çok ciddi bir gıda toleransı söz konusuysa vücut geçici ağrılar dışında daha büyük tepkiler de verebilir.
Anatomik Problemler: Bazı hastalıklar veya organlardaki birtakım kusurlar, organların işlevlerini doğru düzgün yerine getirememelerine yol açar ve ağrılara yol açar. Bu tip durumlara bir örnek verecek olursak, örneğin Chron hastalığı. Bu hastalık bağırsak duvarının şişmesine ve ardından bağırsağın tıkanmasına yol açar.
Stres: Stres altında iken, depresyonda iken veya kaygılı bir dönem geçirirken bu duyguların ileride bazı fiziksel belirtileri de tetikleyebileceğinden habersizizdir. Bunlardan başlıcaları baş ağrısı ve mide ağrısıdır. Stres hormonlarının mide ve bağırsakta spazmlara neden olduğu bilinmektedir. Ayrıca, stres nedeniyle değişen yemek yeme düzeni ve beslenme alışkınlıkları da birtakım sindirim sorunlarına sebep olur.
Fazla Kilolar: Vücudun taşıdığı ekstra ağırlık miktarı arttıkça safra taşı sorununun ortaya çıkma riski de artar. Katı kolesterol atıklarından ya da kalsiyum tuzlardan oluşan safra tuzları karnın sağ bölgesinde ciddi ağrılara sebebiyet verir. Ayrıca, fazla kilolar mide üzerinde baskıya neden olur ve bu baskı sonucu da reflü benzeri birtakım mide sorunları ortaya çıkar.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Ağrı

Yorumlara Kapalıdır

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Modern Kırmızı Mutfak Modelleri

Modern Kırmızı Mutfak Modelleri

Modern kırmızı mutfak tasarımları ile yeni yaz
Tunus İşi Örgü Patik Modelleri

Tunus İşi Örgü Patik Modelleri

Merhabalar, bugünde sizlere Tunus işi örgü patiklerden
Salon Mobilya Modern Köşe Takımları

Salon Mobilya Modern Köşe Takımları

Ev dekorasyonunda çok şık köşe takımları, mobilya
En şık iğne oyası mevlüt örtüleri modelleri

En şık iğne oyası mevlüt örtüleri modelleri

Sevgili hanımlar, her biri özenle işlenmiş en
Kayseri’nin En Güzel iğne Oyaları Modelleri

Kayseri’nin En Güzel iğne Oyaları Modelleri

Kayserinin en güzel iğne oyalarını sergileyeceğim bu
Gülsüm Hanımın En Güzel İğne Oyası Modellerinden Seçmeler

Gülsüm Hanımın En Güzel İğne Oyası Modellerinden Seçmeler

Merhaba sevgili hanımlar bugün  Gülsüm Berranur Kurtgöz 
Modern Kırmızı Mutfak Modelleri

Modern Kırmızı Mutfak Modelleri

Modern kırmızı mutfak tasarımları ile yeni yaz
Mide Ağrısı

Mide Ağrısı

Mide Ağrısı Neden Olur ? Hiç kimsenin
Son Moda İğne Oyası Havlu Modelleri

Son Moda İğne Oyası Havlu Modelleri

Merhabalar arkadaşlar son dönemin en gözde iğne
Marifetli Ellerden İğne Oyaları Örnekleri

Marifetli Ellerden İğne Oyaları Örnekleri

Sevgili arkadaşlar konumuz yine olduğu gibi muhteşem
Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bizi bulun