Diz Ağrısı

Diz Ağrısı

Diz Ağrısı Neden Olur?

Diz vücudumuzda en çok kullandığımız ve hareket ihtiyacında en fazla rol oynayan büyük bir eklemdir. Yapısından dolayı oldukça karmaşıktır. Diz günlük yaşantıda oldukça fazla kullanılması gerektiği için sağlık açısından sorun yaşama riskide fazladır. Dizde yaşanan ağrı ve diğer problemler sorunun neden kaynaklandığı ile doğru orantılıdır. Belli hareketler esnasında hissedilen diz ağrısı dizi bükememe, şişlik, sertlik, kızarıklık, dizi bükerken duyulan çıtırdama sesi, dokunulduğunda sıcaklık, dizi rahatlıkla düz hale getirememe gibi şikayetleri dizde görülebilecek sorunlar arasında sayabiliriz. Dizdeki hafif dereceli, çok ciddi olmayan sorunlar, evdeki bakım yöntemleriyle iyileştirilebilecek seviyede olabilir ve bu bakıma olumlu cevap verir. Ancak sorun ciddi boyutlarda ve yaşam kalitesini olumsuz yönde etkiliyor ise bir hekim tedavisi gerektirebilir. Hatta ağrının neden kaynaklandığı ile ilgili bir ameliyat söz konusu bile olabilir.
Vücutta hissedilen ağrılar yaşanan sağlık sorunlarının habercisidir ve hissedilen ağrı doğrultusunda bizi tedavi sürecine yönlendirir. Bazı yaşanılan ağrıların sebebini doğrudan biliriz. Fiziksel yaşamış olduğumuz bazı kazalar, burkma, çarpma, düşme gibi olaylardan aldığımız darbeler ağrının sebebini belirleyebilir. Böyle durumlarda yaşanan diz ağrısının sebeplerini biliyor oluruz. Ancak sebebini bilmediğimiz diz ağrısı da yaşıyor olabiliriz. Önemli olan sebep bilinsin yada bilinmesin mutlaka bir uzmana gözükmemizdir. Diz ağrısı sorununa sebep olabilecek birçok neden olabilir. Yaşanan ve hayatı olumsuz yönde etkileyebilecek diz ağrısı ile ilgili bazı nedenleri belirtecek olursak birkaç madde sayabiliriz. Ancak bu belirttiğimiz sebepler dışında da diz ağrısına farklı faktörlerin neden olabileceği unutulmamalıdır.

Yaralanmalar Sonucu Ortaya Çıkan Nedenler

Günlük hayatta yaralanmaya sebep olabilecek aksilikler yaşayabiliriz. Bu yaralanmalar sonucu dizdeki dokular zarar görmüş olabilir. Diz ekleminin etrafında bulunan içi sıvı dolu kesecikler, dizdeki kıkırdak veya diz kemiği zarar görmüş olabilir. Dizin yapısında bulunan bağlarda bu yaralanmadan etkilenmiş olabilir. Buna bağlı olarak diz yaralanmaları da kendi içinde çeşitlilik gösterir. Sıralayacak olursak;

Patellar Tendinit
Dizdeki tendonların iltihaplanması sonucu meydana gelir. Tendonların bir tanesi yada birden fazlası iltihaplanabilir. Kemikler ve kaslar aradındaki bağlara tendon denir. Yani kemikler ve kasları birbirine bağlarlar. Kalın ve ipliksi bir yapıya sahiptirler. Tendonlarda yaşanan sıkıntı genellikle diz ağrısı ile kendini gösterir. Daha çok bisiklet kullananlar, kayak sproruyla ilgilenenler ve koşucularda görülür.
Diz Ağrısı

Menisküs Yırtığı
Menisküs dizde lastiksi bir yapıya benzeyen kıkırdak dokusudur. Oldukça dayanıklı bir yapıya sahiptir. Kaval ve uyluk kemiği arasındadır. Dize fazla ağırlık verildiği an yapılan ani hareketler yada dönüşler sonucu menisküs yırtığı oluşabilir. Daha çok dizi zorlamaya dayalı yapılan sporlarla uğraşanlarda yaşanır. Özellikle futbolcuların sıklıkla yaşadığı bir sorundur. Diz ağır darbelere maruz kalırsa yine menisküs yırtığı meydana gelebilir. Dizde hareket kısıtlılığı, şişlik ve ağrı menisküs yırtığı belirtilerindendir.

Ön Çapraz Bağ Yaralanmaları
ACL olarak da bilinir. Dizde uyluk kemiği ile kaval kemiğini birbirine bağlayan 4 bağ vardır. ACL bu dört bağdan birtanesidir. Adındanda anlaşılacağı gibi ön çapraz bağın yırtılması sonucu meydana gelir. Hareket halindeyken ani yön değişimi bu yırtığa sebep olur. Daha çok kayak sporuyla ilgilenenler ve basketbolcularda görülür. Sadece ani dönüşler değil alınan sert darbelerde ön çapraz bağ yaralanmalarına sebep olabilmektedir. Yaşanan şişlik ve ağrı sorunun belirtisi olabilir.

Diz Bursiti
Dizde eklem kemiğini çevreleyen keseciklere bursa adı verilir. Bazı yaralanmalar sonucu bu keseciklerde iltihaplanmalar oluşur. Bu kesecikler, tendonların ve diper bağların eklemler üzerindeki hareketini etkiler. Diz bursiti dizde kızarıklık, şişlik, hareket kısıtlamasıve ağrı gibi belirtiler verebilir.

Diz ağrısına sadece yaralanmalar sebep olmayabilir. Bunlardan bahsedecek olursak;
Diz Ağrısına Neden Olan Diğer Sebepler

Dizin Kilitlenmesi
Daha çok kıkırdak yırtılmasından kaynaklanır. Dizin hareketini oldukça kısırlayabilmektedir. Kıkırdak yırtıldığında, bir bölümü diz eklemine doğru gider buda dizin düz bir şekilde tutulmasını engeller.

Eklem Kireçlenmesi
Eklem kireçlenmesine Osteoartrit’ de denir. Uzun süreler sonrasında kıkırdakta oluşan aşınmalar, eklemin yapısında oluşan bozulmalar sonucu meydana gelir.romatizmal bir hastalıktır ancak iltihaplı değildir. Eklem kıkırdağının yapısının yıllar içinde zarar görmüş olması, yıpranması yada aşınması ağrılara yol açar. Bazı eklem hastalıkları, aşırı kilo ve genetik faktörler sorunun yaşanmasında etkili olabilir. Yaşlılıkta daha sık karşılaşılan bir sorundur. Diz uzun süre hareket ettirilmezse ağrı yaşanır yada diz çok sık hareket halinde olursa yine ağrı yaşanabilmektedir.

İltihaplı Romatizmal Hastalıklar
Bu tür hastalıklar vücutta sadece dizleri etkilemez. Hastalığa bağlı olarak yaşanan ağrılar hemen hemen vücudun her yerinde yaşanabilir. Genellikle her yaş grubunda görülebilmektedir. Behçet sendromu, akdeniz ateşi ve gut gibi hastalıklar iltihaplı romatizmal hastalıklar grubuna girer. Eğer vücudun bağışıklık sistemi zayıfsa bu hastalıklara yakalanma riski fazladır. İştah kaybı, ağrı, şişlik, hareket kısıtlılığı, halsizlik gibi belirtiler verir. Ağrı vücudun her bölgesinde görülebilir. Sadece dizlerde olmaz.

Osgood Schlatter Hastalığı
Oldukça ağrılı bir hastalıktır. Diz hareketsizken de ağrı hissedilir. Hareket halindeyken ağrı şiddetlenir. Daha çok sporcularda ve ergenlik çağındaki gençlerde görülür. Dizin fazla hareket halinde olması bu hastalığın sebeplerindendir. Dizin alt kısmında hassasiyet oluşur, Şişlik ve ağrı olur.

Kondromalizi Patella
Diz öne uzatıldığında bir ses duyulur. Bu ses gıcırdama gibi bir sestir. Bu hastalıkta ağrı genellikle dizin ön kısmında yaşanır. Dizin bükük kalmasını sağlayacak durumlar ağrıyı arttırmaktadır. Diz çöküp oturmak, merdiven çıkmak, sürekli eğilip kalkmak gibi hareketler ağrıyı tetikler. Genellikle koşucularda görülür. Dizin sürekli baskı halinde hareket ediyor olması sorunun yaşanmasına sebep olabilir. Ayrıca dize alınan darbede bu hastalığa sebep olabilecek nedenler arasındadır. Sorunun çözülmesi için fizik tedavi uygulanır.

Dizde yaşanan herhangi bir sıkıntı sonucu mutlaka doktora gidilmelidir. Dizde, hareket kısıtı varsa, kızarıklık, şişlik, hassasiyet, ağrı, şekil bozukluğu gibi şikayetleriniz varsa bir uzmanın durumu değerlendirmesi faydalı olacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
Etiketler:
Ağrı

Yorumlara Kapalıdır

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Modern Kırmızı Mutfak Modelleri

Modern Kırmızı Mutfak Modelleri

Modern kırmızı mutfak tasarımları ile yeni yaz
Tunus İşi Örgü Patik Modelleri

Tunus İşi Örgü Patik Modelleri

Merhabalar, bugünde sizlere Tunus işi örgü patiklerden
Salon Mobilya Modern Köşe Takımları

Salon Mobilya Modern Köşe Takımları

Ev dekorasyonunda çok şık köşe takımları, mobilya
En şık iğne oyası mevlüt örtüleri modelleri

En şık iğne oyası mevlüt örtüleri modelleri

Sevgili hanımlar, her biri özenle işlenmiş en
Kayseri’nin En Güzel iğne Oyaları Modelleri

Kayseri’nin En Güzel iğne Oyaları Modelleri

Kayserinin en güzel iğne oyalarını sergileyeceğim bu
Gülsüm Hanımın En Güzel İğne Oyası Modellerinden Seçmeler

Gülsüm Hanımın En Güzel İğne Oyası Modellerinden Seçmeler

Merhaba sevgili hanımlar bugün  Gülsüm Berranur Kurtgöz 
Modern Kırmızı Mutfak Modelleri

Modern Kırmızı Mutfak Modelleri

Modern kırmızı mutfak tasarımları ile yeni yaz
Mide Ağrısı

Mide Ağrısı

Mide Ağrısı Neden Olur ? Hiç kimsenin
Son Moda İğne Oyası Havlu Modelleri

Son Moda İğne Oyası Havlu Modelleri

Merhabalar arkadaşlar son dönemin en gözde iğne
Marifetli Ellerden İğne Oyaları Örnekleri

Marifetli Ellerden İğne Oyaları Örnekleri

Sevgili arkadaşlar konumuz yine olduğu gibi muhteşem
Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bizi bulun