Çene Estetiği

Çene Estetiği

Çene estetiği oldukça önemli ve zor bir operasyon türüdür. Çene estetiği operasyonuna karar vermek için birkaç bulgunun bir arada olması gerekmektedir.

Çene Estetiği Hangi Durumlarda Gerekli Olur?

Çene estetiği ameliyatlarında öncelikle sorunun ne olduğu belirlenmelidir. Çene de oluşan sorun sadece estetik görünüm ile mi rahatsız ediyor yoksa çene yapısında anormallik gösterdiği için beslenmeyi mi engelliyor, ilk olarak bu duruma bir karar verilmelidir. Genel olarak çene büyüklüğü operasyonları daha sık uygulanmaktadır. Çenenin büyük ya da küçük olması, geride ya da önde durması, dişlerden kaynaklanan bir durum nedeni ile çene de sorun olması çene estetiği ameliyatını gerektiren bir durumdur.

Çene Estetiği Ameliyatları Nasıl Yapılır?

Çene estetiği sorununu üç ana temel öğeye ayırmak gerekir. Buna göre ameliyatlar çene, çene ucu ve çene törpüleme işlemleri olarak ayırmak gerekmektedir.

Çene Törpüleme Ameliyatı Nedir?

Çene törpüleme ameliyatları büyük olan çeneyi küçültmek adına yapılan ameliyatlardandır. Ameliyat genel anestezi ile uygulanmak zorundadır. Uzunluğu fazla olan çenelerde genel olarak bu yöntem tercih edilmemektedir. Ameliyat ağzın içinden küçük bir kesim işlemi yapılarak gerçekleşmektedir. Hastanın işlem sonrası yiyeceği ve içeceği şeyler kontrol altındadır. Tam sonuç alınabilmesi için hastanın ortalama bir ay kadar beklemesi gerekmektedir.

çene estetiği
Çene Ucuna Yapılan Estetik Nedir?

Çene ucuna yapılan çene estetiği operasyonlarında öncelikle sorunun ne olduğunu bilmek gerekmektedir. Çene bazen geride ya da ileride olabilir. Bununla birlikte çene ucu oldukça küçük ve geride kalmış olabilir. Sorunun türüne göre çene öne çekilebilmekte ya da tam tersi olarak geriye alınabilmektedir. Aynı zamanda çene ileri çekildiği halde küçük ve geride kalıyorsa o zamanda çene ye dolgular yapılarak olması gereken konumuna getirilmektedir. Çene ucu estetiğinde dikkat edilmesi gerekilen nokta şudur ki hastanın yüz hatları ve çene dokusunun hangi ameliyata uygun olacağı tartışılmalıdır. Çene ucu estetiği yapılmadan önce bazen sorun burun yapısında sanılarak burun estetiği de yapılmış olunabilmektedir. Aslında sorun çenenin düzeltilmesi ile ortadan kalkabilmektedir. Bu sayede yüzle orantılı bir burun ve çene ile karşı karşıya kalınabilir. Bunun yanında çene estetiği operasyonları yüz germe işlemleri ile birlikte de uygulanmaktadır. Yüz germe ameliyatı oldukça komplike bir operasyon haline gelebilmektedir. Çene ucuna yapılan estetik ameliyatlar genel anestezi ile uygulanmak zorundadır.

Çene Cerrahisi Ameliyatları Nedir?

Çene cerrahisi ameliyatının tıp dilindeki adı ortognatik cerrahidir. Ortognatik cerrahinin amacı çenedeki sağlıksal ve fiziksel kusurları gidermektir. Bazen doğuştan ya da sonradan kaza ile oluşan çene yamulmalarını ya da çenedeki şekil bozukluklarını gidermek amacı ile bu yüz estetiği operasyon uygulanmaktadır. Bunun yanında ortognatik cerrahi ile hastaların diş yapılarındaki sorunda halledilebilmektedir. Üst ile alt çenenin birbiri ile olan uyumsuzluğu da bu operasyonla giderilebilir. Tabi bu işleme karar verebilmek için öncelikle hastanın bir diş doktoru ile görüşmesi gerekmektedir. Beklide sorun basit bir tel tedavisi ile çözülebilir. Bu nedenle ortognatik cerrahi tedavisi uygulanmadan önce hastalara muhakkak tel takılır. Sonuçlar değişmezse o zaman bu çene estetiği ameliyatına karar verilir. Ameliyat öncesinde hastanın çenesine röntgen çekilmektedir. Bu sayede hastanın çene yapısı ve çene yapısındaki sorunlar ortaya konulmaktadır. Ortognatik cerrahi operasyonu diğer ameliyatlarda olduğu genel anestezi uygulanarak yapılamaktadır. Ameliyatın uygulanma şekli ağız içinden olur. Bu sayede operasyon geçiren kişilerde herhangi bir yara izi kalmamaktadır. Çenedeki sorunun türüne tek bir çeneye işlem uygulanıyorsa ameliyat süresi bir buçuk saat kadar olmaktadır. Fakat sorun her iki çenede ise o zaman ameliyat süresi üç saat ve daha fazla bir süreye denk gelebilir. Hastanın ameliyat sonrasında iki ya da üç gün boyunca hastanede yatmaları gerekmektedir. Bu ilk süreçteki dönemde sıvı gıdalarla beslenmektedir. Üçüncü ve dördüncü günden sonra hasta kısım kısım kontrollü bir şekilde katı gıda yemeye başlamaktadır. Operasyon tek çeneye uygulandıysa 7 gün içinde iyileşme gözlemlenir. Fakat iki çeneye de uygulanan bir operasyon ise o zaman hastanın iyileşme süresi on gün ile on beş gün arasında değişiklik göstermektedir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Yorumlara Kapalıdır

  • ÇOK OKUNAN
  • YENİ
  • YORUM
Modern Kırmızı Mutfak Modelleri

Modern Kırmızı Mutfak Modelleri

Modern kırmızı mutfak tasarımları ile yeni yaz
Tunus İşi Örgü Patik Modelleri

Tunus İşi Örgü Patik Modelleri

Merhabalar, bugünde sizlere Tunus işi örgü patiklerden
Salon Mobilya Modern Köşe Takımları

Salon Mobilya Modern Köşe Takımları

Ev dekorasyonunda çok şık köşe takımları, mobilya
En şık iğne oyası mevlüt örtüleri modelleri

En şık iğne oyası mevlüt örtüleri modelleri

Sevgili hanımlar, her biri özenle işlenmiş en
Kayseri’nin En Güzel iğne Oyaları Modelleri

Kayseri’nin En Güzel iğne Oyaları Modelleri

Kayserinin en güzel iğne oyalarını sergileyeceğim bu
Gülsüm Hanımın En Güzel İğne Oyası Modellerinden Seçmeler

Gülsüm Hanımın En Güzel İğne Oyası Modellerinden Seçmeler

Merhaba sevgili hanımlar bugün  Gülsüm Berranur Kurtgöz 
Modern Kırmızı Mutfak Modelleri

Modern Kırmızı Mutfak Modelleri

Modern kırmızı mutfak tasarımları ile yeni yaz
Mide Ağrısı

Mide Ağrısı

Mide Ağrısı Neden Olur ? Hiç kimsenin
Son Moda İğne Oyası Havlu Modelleri

Son Moda İğne Oyası Havlu Modelleri

Merhabalar arkadaşlar son dönemin en gözde iğne
Marifetli Ellerden İğne Oyaları Örnekleri

Marifetli Ellerden İğne Oyaları Örnekleri

Sevgili arkadaşlar konumuz yine olduğu gibi muhteşem
Sponsorlu Bağlantılar
Facebookta bizi bulun